Obserwatorzy

sobota, 28 grudnia 2013

Świadkowie

Każda Para Młoda, staje przed ważnym wyborem , wyborem świadków. Przytoczę w tym poście rolę oraz zadania jakie mają do wykonania świadkowie.
Świadkowie mogą podzielić się swoimi zadaniami. Druhna Panny Młodej towarzyszy jej przy wyborze sukni ślubnej i dodatków. Sama może też sprawić jej prezent w postaci błękitnej podwiązki, którą Panna Młoda założy do ślubu. W dniu uroczystości druhna zjawia się w domu przyszłej mężatki jak najwcześniej. Z jednej strony po to, aby pomóc jej w zakładaniu sukni, dodatków, ale także po to, aby w razie potrzeby uspokoić Pannę Młodą i dodać jej otuchy. Także w trakcie ceremonii obowiązkiem druhny jest troska o wygląd młodej żony. Jeśli trzeba powinna jej podać chusteczkę do otarcia łez lub poprawić welon. Podobnie w trakcie wesela obowiązkiem świadkowej jest czuwanie przy Pannie Młodej, towarzyszenie jej w drodze do toalety czy zajęcie się ewentualnymi rozdarciami sukni.
Wiele obowiązków ma też świadek Pana Młodego, który pomaga mu w zakupie (lub wypożyczeniu) garnituru, fraka czy smokingu. Powinien też dbać o dopilnowanie terminów związanych z dostawą alkoholu i napojów na przyjęcie weselne. W dniu ślubu świadek przyjeżdża do Pana Młodego, aby towarzyszyć mu w drodze do domu Panny Młodej. Opiekuje się też obrączkami, które w trakcie lub przed ceremonią powinien przekazać duchownemu lub urzędnikowi. Obowiązkiem świadka jest też „wykupienie” nowożeńców w razie, gdyby na swojej drodze spotkali tzw. „bramę” W tej sytuacji muszą być przygotowane różne fanty. W zależności od tego czy bramę tworzą dorośli czy dzieci mogą to być alkohol lub słodycze.
Zwyczajowo obowiązkiem świadków jest również zorganizowanie wieczorów – panieńskiego i kawalerskiego. Zadanie tego również podejmują się osobno.

Świadkowie – wspólne zadania

Świadkowie pomagają Młodym w tworzeniu ewentualnej listy prezentów ślubnych, dbając później o jej prowadzenie. Do ich obowiązków po ceremonii zaślubin należy odbieranie prezentów i kwiatów, gdy goście składają nowożeńcom życzenia.
Miłym zwyczajem jest wygłoszenie przez świadków toastu. Zwykle wznosi się go niedługo po rozpoczęciu przyjęcia. Od jego początku, do samego końca drużbowie dbają o gości, bawiąc się razem z nimi, zapraszając do tańca także tych, którzy wydają się nie najlepiej bawić. Świadkowie muszą pamiętać o eleganckim i schludnym wyglądzie. Druhna nie może założyć białej sukienki, gdyż kolor ten zarezerwowany jest dla Panny Młodej. Świadek również musi zadbać o odpowiedni strój, w którym nie może zabraknąć obowiązkowego krawatu.

Świadkowie a ślub cywilny, kościelny i konkordatowy

Obowiązki świadków na tych trzech rodzajach ślubów są do siebie podobne. Zwyczajowo świadkami są osoby różnej płci, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, zarówno przy ślubie cywilnymkościelnym jak i konkordatowym aby model ten wyglądał inaczej i świadkami zostały dwie kobiety lub dwaj mężczyźni.
Osoby, które są świadkami na ślubie kościelnym i konkordatowym nie muszą być wierzące. Jeśli są, to ich wyznanie może być odmiennym od wyznania Młodej Pary. Jedynym wymogiem formalnym jest to, aby były to dwie osoby pełnoletnie. Ten sam wymóg pełnoletności konieczny jest w sytuacji ślubu cywilnego.
Po ślubie cywilnym jako pierwszy Młodej Parze życzenia składa urzędnik, następnie świadkowie, później rodzice nowożeńców a następnie reszta gości. Kolejność taka nie obowiązuje w przypadku ślubu kościelnego i konkordatowego.
Świadkowie składają podpis na akcie ślubu niezależnie czy jest to ślub cywilny, konkordatowy czy kościelny. Nie mogą więc zapomnieć, aby mieć ze sobą swoje dowody osobiste i zgłaszają się z nimi w urzędzie lub na zakrystii około 20 minut przed rozpoczęciem ceremonii.
Źródło: http://www.planowaniewesela.pl/warto_wiedziec/swiadkowie-na-slubie-i-weselu.html


Panuje przesąd ,że Świadkowie muszą być stanu wolnego, jakie wy macie z tym doświadczenie??? Zapraszam do komentowania;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak tu jesteś, to pozostaw po sobie ślad:)!
odwdzięczę się :)
Miłego dnia, czy też nocy, zależnie jaką porą do mnie trafiłeś: D